eDoręczenia
Elektroniczne Doręczenia
O programie

e-Doręczenia to elektroniczna forma przesyłki, równoważna prawnie listowi poleconemu z potwierdzeniem odbioru. Usługa ta umożliwia podmiotom publicznym, obywatelom i firmom wygodne i bezpieczne przesyłanie dokumentów elektronicznych. W ramach e-Doręczeń, wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i zawody zaufania publicznego będą zobligowani do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych i prowadzenia korespondencji za jego pośrednictwem. Firma BUK Softres zdając sobie sprawę na zapotrzebowanie klientów w danej sytuacji przygotowała oprogramowanie dopasowane do wytycznych podstaw prawnych opisanych powyżej, a w konsekwencji zapewniające usprawnienie i zabezpieczenie procesu przesyłki dokumentów elektronicznych, a także poprawę komunikacji między urzędami, obywatelami i firmami.
Podstawy prawne
Zgodnie z rozporządzeniem UE eIDAS i ustawą o doręczeniach elektronicznych UoDE docelowo wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i zawody zaufania publicznego będą miały obowiązek mieć adres do doręczeń elektronicznych i prowadzić korespondencję za pośrednictwem e-Doręczeń.

Funkcjonalność

- Możliwość wysyłania i odbierania dokumentów elektronicznych z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, eliminując potrzebę oczekiwania na tradycyjne przesyłki pocztowe.
- Rejestrowane doręczenia: Gwarantują bezpieczeństwo i pewność, ponieważ przesyłki trafiają zawsze do właściwego adresata, a odbiorca wie, kto i kiedy wysłał dokumenty. Przesłane dokumenty pozostają nienaruszone, a dostępne są prawnie ważne dowody na ich nadawcę i odbiorcę.
- Dostępność dla wszystkich: Usługa jest dostępna dla obywateli, firm i urzędów, jednak, aby z niej korzystać, trzeba założyć adres do doręczeń elektronicznych. Dla osób bez takiego adresu istnieje usługa hybrydowa, gdzie dokument elektroniczny zostaje przesłany tradycyjnie na pocztę.
- Stopniowe wprowadzanie obowiązku: Obowiązek korzystania z e-Doręczeń będzie dotyczył wszystkich podmiotów publicznych oraz firm rejestrowanych w KRS i CEiDG. Wprowadzanie tego obowiązku odbywa się stopniowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem.